Yandex Kurumlar için Ücretsiz Mail Servis Kurulumu

yandex kurumsal mailYeni bir işletme kurdunuz ve e-posta sunucusu kurmak için bütçeniz yeterli değil. Üzülmeyin Yandex’in kurumsal mail hizmeti size ücretsiz olarak kendi alan adınız ile mail hesabı oluşturup şirketinize kurumsal bir kimlik kazandırma fırsatı sağlıyor.

Peki bunu nasıl yapıyoruz?

İlk olarak domain adı (alan adı) satın almanız gerekmektedir. Herhangi bir hosting firmasından bu satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz mesela natro.com Yazının devamında bizimfirma.com olarak örnek bir alan adı satın aldığınızı varsayıp devam ediyorum.

İkinci adım olarak bir yandex hesabı oluşturmamız lazım. Bu sayfayı takip ederek oluşturabilirsiniz. Dikkat bu oluşturduğumuz hesabı bir yere not alın çünkü kurumsal mail hesaplarının hepsini bu yandex kullanıcısı ile yöneteceksiniz. yandexhesabım adında bir hesap oluşturduğunuzu varsayarak yazıya devam ediyorum.

yandex girişhttps://passport.yandex.com.tr adresinden yandex hesabınız ile yandex’e giriş yapalım. Yandex’in ana ekranında Daha fazla göster butonuna tıklayın ardından tüm servisler seçeneğini seçin ve açılan sayfada Kurumlar için Mail butonuna tıklayın veya ttps://kurum.yandex.com.tr adresinden giriş yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 


yandex kurumsal domain eklemekBu aşamada açılan sayfada satın aldığımız alan adımızı yazıp ekle butonuna basıyoruz. Buraya kadar işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız ekranınızda sağdaki resmi görüyor olmanız lazım. Yani yandex sizden girdiğiniz bu alan adının size ait olduğunu doğrulamanızı isteyecektir.  Bunu 4 yolla yapabilirsiniz. 

  • Alan adı yönetimini Yandex’e devretmek.
  • Sitenizin kök dizinine .html ile biten bir dosya yerleştirmek.
  • Alan adınıza bağlı bir alt CNAME kaydı oluşturmak.
  • Alan adınız için belli bir iletişim e-posta adresi oluşturmak.

 


Bu işlemlerden en kolayı Alan adı yönetimini yandex’e devretmektir aksi taktirde mail hesaplarının çalışabilmesi için dns ayarlarında MX kaydını yapmanız gerekir ki bu biraz teknik bir konudur.

Not: Alan adınıza bağlı ve şuan yayında olan bir internet sayfanız varsa mesela www.bizimfirma.com bu işlem yayınınızı durdurabilir ve sitenize ulaşamazsınız. Eyer bir internet siteniz yoksa bu seçeneği uygulayınız.

Alan adı yönetimini Yandex’e nasıl devredebiliriz?

Bunu yapmak çok kolaydır. Tek yapmanız gereken alan adını satın aldığınız firmanın müşteri paneline giriş yapmak ve alan adının NS (Name Server) kayıtlarını aşağıdaki kayıtlar ile değiştirmektir. Bu adımda zorlanırsanız firmanın teknik biriminden yardım alabilirsiniz.

  • dns1.yandex.net
  • dns2.yandex.net

Alan adınıza bağlı bir internet siteniz varsa diğer bir seçenek olan “Sitenizin kök dizinine .html ile biten bir dosya yerleştirmek” işlemi sizin için en kolay ve garanti seçenektir. Bunu yapmak için sitenize ftp ile bağlanabilmenizi sağlayacak ftp kullanıcı adı ve parolanızı hosting hizmeti aldığınız firmadan öğrenmeniz gerekiyor.

windows bilgisayarınızda herhangi bir klasörü açın ve yukarıdaki adres satırına ftp.bizimfirma.com adresini yazıp enter’a basın. Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında hosting firmanızdan edindiğiniz ftp kullanıcı adı ve şifrenizi yazıp onaylayın.

Sitemizin kök dizinine .html ile biten bir dosyayı nasıl yerleştirebiliriz.

Tamam ftp adresinize bağlandınız. Şimdi bilgisayar masa üstünüze sağ tıklayıp yeni dosya oluşturun dosyanın adını yandex’in seçenekleri gördüğünüz ekranda yazdığı gibi verin. Şunun gibi bir isim olmalı d9405ec095c0.html  Ardından dosyayı notpad gibi bir text editör ile açın ve içerisine yine seçenekleri gördüğünüz yandex ekranında yazan yazıyı yazıp dosyayı kaydedin yazı şunun gibi birşeye benziyor f1bc8ace5efb 

Artık tek yapmanız gereken masa üstünde hazırladığınız dosyayı ftp adresinizde uygun yere taşımak. index.html veya index.php dosyanızın olduğu klasörü bulun ve bu klasöre hazırladığınız dosyayı sürekle bırak yöntemi ile taşıyın.

Gelelim son adıma alan adını satın aldığımız hosting firmasının müşteri yönetim paneline bağlanalım ve dns kayıtlarına aşağıdaki MX kaydını ekleyelim. Bu konu hakkında bir fikriniz yoksa firmanın teknik personelinden yardım alabilirsiniz. (Her firmanın paneli farklı olduğu için bu kısmı detaylı olarak anlatamıyorum. Ama eminim firmalar ücret almadan bu konuda müşterilerine yardım edeceklerdir.)

Bravo! artık Yandex’in ekranında “Alan adının sahibini kontrol et” butonuna tıklayabiliriz.

Not: Yaptığınız değişiklikleri yandex’in robot yazılımlarının algılayabilmesi için biraz zaman geçmesi gerekebilir. İlk denemenizde hata alırsanız kontrol et butonuna bir süre sonra tekrar basın.

Her şey yolunda gittiyse yandex kurumsal sayfanızda mail adreslerini ekleyebileceğiniz “e-posta hesabı ekle” butonu görünür hale gelecektir. Bundan sonrası aynı ekranda adres oluşturup bu adrese şifre vermektir işte bu kadar.

E-posta adreslerini cep telefonumuzda veya bilgisayarımızda nasıl kullanacağız?

Pop-3 Ayarları

Gelen e-posta ayarları
e-posta sunucusunun adresi = pop.yandex.com.tr
bağlantı güvenliği = SSL
port = 995
Gönderilen e-posta ayarları
e-posta sunucusunun adresi = smtp.yandex.com.tr
bağlantı güvenliği = SSL
port = 465

IMAP Ayarları

Gelen e-posta ayarları
e-posta sunucusunun adresi = imap.yandex.com.tr
bağlantı güvenliği = SSL
port = 993
Gönderilen e-posta ayarları
e-posta sunucusunun adresi = smtp.yandex.com.tr
bağlantı güvenliği = SSL
port = 465

 

 

Summary
Yandex Kurumlar için Ücretsiz Mail Servis Kurulumu
Article Name
Yandex Kurumlar için Ücretsiz Mail Servis Kurulumu
Description
Yeni bir işletme kurdunuz ve e-posta sunucusu kurmak için bütçeniz yeterli değil. Üzülmeyin Yandex'in kurumsal mail hizmeti size ücretsiz olarak kendi alan adınız ile mail hesabı oluşturup şirketinize kurumsal bir kimlik kazandırma fırsatı sağlıyor.
Author
Publisher Name
aligokayduman.com
Publisher Logo
One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.000webhost.com