Adım Adım Linux VPS Uygulama Server Kurulumu Adım 1

linux vps uygulama server kurulumBu yazımda mobil ve web uygulamalarınız için kullanabileceğiniz linux tabanlı uygulama server’ın kurulumunu birkaç adımda gerçekleştirip kısa bir sürede servisleri hazır hale getireceğiz. Bu dokümanı uygulayabilmeniz için temel linux bilgisine ihtiyacınız vardır.

Adım 1 – VPS hizmeti satın almak

VPS Nedir? ve avantajları nelerdir?

  • VPS üzerinde kullanmak istediğin frontend yada backend caching servislerini birkaç dakikada kurup yapılandırabilirsiniz (ör: Zend Full Page, Varnish, APC, Memcache, Redis vs..)  Web hosting kullanıcıları ise bu hizmetleri kullanamazlar (nadirde olsa bazı firmalar ek ücret karşılığında açıyorlar)
  • Kendi zamanlanmış görevler (schedule tasks) inizi tanımlayabilirsiniz. Web hosting hizmetinde örneğin cpanel kullandığınızı düşünelim, sadece tek period olarak tek dosyayı çalıştırabilirsiniz. “Ör: her 5 dk da bir mysite/cron.php dosyasının çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yani bütün görevleri tek bir dosya altında tanımlamanız gerekir. Bu hem dosyayı hemde görevleri karmaşık hale getirecektir.”
  • VPS servera bağlanmak için putty gibi SSH access araçlarını kullanabilirsiniz. Cpanel gibi web hosting kontrol panelleri gelişmiş özellikler sunmasına rağmen, birçok hosting firması kendi güvenlik kuralları kapsamında web hosting kullanıcılarının ssh bağlantı ile root klasörüne bağlanmasını engeller. 40.000 civarında dosya bulunan bir e-ticaret sitesinin ftp ile dosya/klasör izinlerini değiştirmeniz en az 2-3 saat alacaktır oysa ssh bağlantı kurabilseniz bu işlemi en fazla 10 saniyede halledebilirsiniz.
  • İstediğiniz web sunucuyu kurar ve kullanırsınız (apache, nginx vs..) Hosting firmalarının çoğunda apache standart olarak sunulur ve bunu değiştiremezsiniz. cloud sistemlerin gelişmesi ile belki ileride seçenek olarak sunulacaktır ama şu an için bu tercihi seçenek olarak sunan bir web hosting ürünü görmedim. “düşük donanımlı vps lerde uygun configurasyon ile nginx sunucular çok başarılı işler çıkarmaktadır.

VPS kullanmak için en önemli nedenlerden 4 tanesini yukarıda sıralamaya çalıştım umarım aklınızda net bir tablo oluşmuştur.

Eğer hangi firmadan VPS hizmetini satın alcağınız konusunda karar veremediyseniz. Vps hizmetleri ile fiyat/performans açısında satın alınabilir ürünler sunan vps.net – ssd vps firmasının ürünlerini size tavsiye edebilirim.

Bu sayfama ek yazılarımda Centos 6 üzerinde nginx 1.8 + php 5.6 + php-fpm + mysql 5.6 + Git Server + composer + laravel 4.2 + memcached-2.2.0 + beanstalkd + supervisor + Varnish + MongoDB servislerinin kurulum ve yapılandırma ayarları ile ilgi bilgi edinebilirsiniz.

Part2 – Centos temel güvenlik ayarları ve nginx-php-mysql kurulumu

Summary
Adım Adım Linux VPS Uygulama Server Kurulumu Part1
Article Name
Adım Adım Linux VPS Uygulama Server Kurulumu Part1
Description
Adım adım linux VPS uygulama server kurulumu ile ilgili Bu yazıda neden hosting yerine VPS server kullanmalıyız bunun cevaplarını arayacağız.
Author
Publisher Name
aligokayduman.com
Publisher Logo

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.000webhost.com